Dlaczego warto postawić na rozwój zawodnika, a nie na szybkie wyniki? W świecie sportu, szczególnie w młodszych kategoriach wiekowych, często spotykamy się z presją na szybkie osiąganie wyników. Jednak długoterminowy rozwój zawodnika jest kluczem do sukcesu, który nie tylko pozwala na trwały rozwój, ale i minimalizuje ryzyko wypalenia i kontuzji – czytamy na profilu społecznościowym PowerBad.
Model LTAD (Long Term Athlete Development) to podejście, które stawia na rozwój sportowca na różnych etapach jego kariery, zaczynając od podstawowych umiejętności aż po szczytową formę w dorosłości. To inwestycja w rozwój fizyczny, techniczny, mentalny i taktyczny, a nie tylko w osiąganie wyników tu i teraz.
Efekt Mateusza – to zjawisko selekcjonowania dzieci na podstawie ich daty urodzenia, a nie rzeczywistego potencjału sportowego. Zwykle wcześniej urodzeni młodzi sportowcy, z racji większej dojrzałości fizycznej, mają większe szanse na szybszy rozwój, a co za tym idzie, szybkie zwycięstwa. Jednak to nie zawsze oznacza, że będą liderami w długofalowej perspektywie.
Wczesna selekcja może prowadzić do szybkiego zakończenia kariery sportowej – zawodnicy, którzy są wybrani na podstawie wczesnych wyników, mogą nie wytrzymać presji, a ich rozwój nie jest odpowiednio wspierany. Długoterminowy proces jest kluczem do utrzymania motywacji i dążenia do sukcesów na przestrzeni lat. Badminton nie jest tu wyjątkiem, a ostatnie badania przeprowadzone przez Mert Bilgic oraz Erhan Devrilmez w pracy naukowej „The relative age-related participation trends in European Badminton” z roku 2021. (Grafika poniżej – Rozkład urodzin według kwartylów i turniejów)
Badania Gullicha i Emricha (2012) na niemieckich sportowcach pokazują, że wczesna selekcja na podstawie wyników w dzieciństwie, nie tylko zmniejsza szansę na długofalowy sukces, ale także prowadzi do szybszego wypalenia. Warto więc skupić się na budowaniu fundamentów, a nie tylko na szybkich osiągnięciach.
Zamiast dążyć do chwilowego sukcesu, warto postawić na spójny rozwój, który zapewni sportowcom trwałe osiągnięcia i satysfakcję z długiej kariery!
Linki do źródeł:
www.balticsportscience.com/cgi/viewcontent.cgi
https://sportsscientists.com/2009/01/the-matthew-effect
PowerBad – Wojtek Szkudlarczyk i Łukasz Moreń.
Badmintonem zajmujemy się od dzieciństwa. Od najmłodszych lat rywalizowaliśmy ze sobą na kortach, reprezentując barwy rodzimych klubów z Garwolina i Puszczykowa. Potem trenowaliśmy razem w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Głubczycach, gdzie rozpoczęliśmy specjalizację w grze podwójnej mężczyzn. Pojawiły się pierwsze sukcesy w sporcie młodzieżowym i po maturze oraz Mistrzostwach Europy Juniorów przeniesiono nas w 2005 roku prosto do Ośrodka Szkolenia Centralnego w Warszawie.