Polish Open

Przed nami kolejna edycja ORLEN Polish Open, jednego z najważniejszych turniejów badmintonowych w naszym kraju. Bogata 45-letnia historia międzynarodowych mistrzostw dała polskim badmintonistom 26 tytułów mistrzowskich.

Tegoroczny turniej ORLEN Polish Open jest 46. edycją w historii. Po raz pierwszy badmintoniści walczyli o międzynarodowe mistrzostwo Polski w 1975 roku. Czterech edycji nie rozegrano (1989, 2001, 2018, 2020), a Polacy triumfowali 26 razy w pięciu kategoriach. Niezwykle bogata historia międzynarodowych to tytuły mistrzowskie dla reprezentantów 30 państw. W Polish Open wygrywali zawodnicy z czterech kontynentów, Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej.

W pierwszych latach Polish Open rywalizację zdominowali zawodnicy z Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), którzy wygrali wszystkie kategorie. Najlepszym singlistą został wówczas Edgar Michalowski, najlepszą singlistką Monika Cassens, która tytuł zdobywała przez kolejnych pięć edycji. W 1977 roku dwa tytuły w singlu i deblu mężczyzn zdobyli reprezentanci Czechosłowacji, a pierwszy tytuł dla Azjatów to 1983 rok, kiedy wygrywali Chińczycy. Zdominowali oni wówczas Polish Open na cztery edycje wygrywając wszystkie kategorie. Jedynym, który „wyrwał” Chińczykom tytuł w tym okresie był Duńczyk Bengt Svenningsen, który triumfował w 1984 roku.

Pierwszymi Polakami, którzy zdobyli tytuł międzynarodowego mistrza Polski były deblistki Bożena Wojtkowska i Ewa Rusznica, które wygrał turniej gry podwójnej kobiet w 1982 roku. Na kolejne polskie zwycięstwo musieliśmy czekać pięć lat, kiedy znów w grze podwójnej kobiet triumfowały Polki. Znów na najwyższym stopniu podium stanęła Bożena Wojtkowska, wówczas już Haracz, której partnerką była Bożena Siemieniec.

Dopiero 12 lat później mogliśmy cieszyć się z kolejnego zwycięstwa Polaków. Tym razem rywalizację w grze podwójnej mężczyzn wygrali Michał Łogosz i Robert Mateusiak. Zatem do końca XX wieku, w kolejnych 25 edycjach Polacy triumfowali zaledwie trzykrotnie.

Pierwszym singlistą z Polski, który wygrał Polish Open był Przemysław Wacha. Turniej w 2002 roku był niezwykle udany dla Polaków, bo nasi reprezentanci zgarnęli wówczas cztery tytuły. W singlu kobiet wygrała Kamila Augustyn, w deblu Kamila Augustyn z Nadią Kostiuczyk, a w deblu mężczyzn Michał Łogosz i Robert Mateusiak.

W sumie nasi reprezentanci zdobyli 26 tytułów mistrzowskich od początku turnieju. Trzykrotnie tytuł zdobywał singlista – Przemysław Wacha w latach 2002, 2005, 2006. Dwukrotnie singlistki, Kamila Augustyn w 2002 roku i występująca pod polską flagą Linling Wang. Osiem razy Polacy wygrywali w deblu mężczyzn i w mikście, sześciokrotnie w deblu kobiet.

Monika Cassens

Rekordzistką jeśli chodzi o ilość złotych medali w Polish Open jest Niemka Monika Cassens (NRD), która wygrywała aż 18-krotnie, a potrzebowała na to zaledwie siedmiu lat. Cassens wygrała sześć razy w singlu, sześć razy w deblu i sześć razy w mikście. W latach 1975, 1977, 1978, 1979 i 1980 wygrywała w trzech kategoriach.

Drugi w klasyfikacji medalowej jest Robert Mateusiak, który wygrywał w Polish Open 12 razy, za to potrzebował na to 18 lat. Swój pierwszy tytuł zdobył w 1999 roku w grze podwójnej, ostatni w 2017 roku w mikście z Nadią Ziębą. To właśnie Nadia Zięba jest trzecia w klasyfikacji medalowej Polish Open z 11 złotymi medalami (7 w mikście, 4 w deblu).

Triumfatorami ostatniej edycji ORLEN Polish Open, która odbyła się w roku ubiegłym w Tarnowie byli Duńczycy (debel i mikst), Singapurki (singiel i debel kobiet) oraz Francuz (singiel mężczyzn).

Google search engine

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj