W Białymstoku zakończyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Badmintonie U-17, w których udział wzięli zawodnicy z 16 państw świata. Rywalizację w pięciu kategoriach zdominowali młodzi badmintoniści z Polski i Ukrainy

Yonex Polish Open U-17 rozegrano w Białymstoku po raz pierwszy. To piąta impreza międzynarodowa zorganizowana w stolicy Podlasia. Jednak w ostatnich 15 latach w Białymstoku rozegrano ponad 35 mistrzowskich imprez, co stawia region w gronie liderów badmintonowych wydarzeń w Polsce. Yonex Polish Open U-17, które odbyło się w hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych zgromadziło na starcie ponad 150 zawodników.

Międzynarodowym Mistrzostwom Polski towarzyszył Yonex Międzynarodowy Festiwal Badmintona dla młodszych kategorii wiekowych U-15, U-13, U-11 i U-9, który rozgrywany był w Centrum Badmintona Hubala Białystok na białostockich Pietraszach. Łącznie w obu wydarzeniach wystąpiło ponad 300 uczestników.

Rywalizację w pięciu kategoriach zdominowali zawodnicy z Polski i Ukrainy. To oni wystąpili w rolach głównych pojedynków finałowych, choć na podium zobaczyliśmy też reprezentantów Czech, Danii i Holandii, którzy zdobyli brązowe krążki w grze pojedynczej kobiet i podwójnej kobiet i mężczyzn.

W finale singlistów obserwowaliśmy pojedynek dwóch ukraińskich zawodników. Teoretycznie lepszy Ivan Tsaregorotsev poddał walkę z powodu kontuzji w trzecim secie, przez co tytuł międzynarodowego mistrza Polski trafił do Fedira Tiurina. Kontuzja Tsaregorotseva miała znaczenie również w kontekście finałowej walki gry podwójnej mężczyzn, bowiem z powodu urazuukraińskiego zawodnika finał został poddany bez walki i mistrzami zostali Mikołaj Morawski i Krzysztof Podkowiński. Ukraińcy Yegor Romaniuk i Ivan Tsaregorotsev zdobyli srebrny medal.

W finale gry pojedynczej kobiet walczyły Ukrainka Anastasiia Alymova i jedna z najlepszych Polek Maja Janko. Bezapelacyjnie lepsza okazała się zawodniczka z Ukrainy, która zakończyła spotkanie po dwóch setach w zaledwie 18 minut, a w drodze do finału wyeliminowała między innymi reprezentantki Estonii, Litwy, Anglii i Holandii. Podium gry podwójnej kobiet zdominowały Ukrainki. Brązowe medale zdobyły para ukraińska i ukraińsko-czeska, a w finale obserwowaliśmy dwa deble ukraińskie. Wygrały po zaciętej walce Raiia Almalalha i Anastasiia Alymova, które pokonały Oleksandrę Botsman i Darię Koshechkinę.

Z kolei finał gry mieszanej był biało-czerwony. Wygrali rozstawieni z numerem 1 w turnieju Krzysztof Podkowiński i Maja Janko, którzy pokonali w finale Mikołaja Morawskiego i Kaję Ziółkowską. Brązowe medale trafiły do par ukraińskich.

Wyniki finałów:

Gra mieszana:
Krzysztof Podkowiński/Maja Janko – Mikołaj Morawski/Kaja Ziółkowska 21:12, 21:10

Gra podwójna kobiet:
Raiia Almalalha/Anastasiia Alymova (UKR) – Oleksandra Botsman i Daria Koshechkina (UKR) 23:21, 21;16

Gra podwójna mężczyzn:
Mikołaj Morawski/Krzysztof Podkowiński – Yegor Romaniuk/Ivan Tsaregorotsev (UKR) walkower

Gra pojedyncza kobiet:
Anastasiia Alymova (UKR) – Maja Janko 21:7. 21:10

Gra pojedyncza mężczyzn:
Ivan Tsaregorotsev (UKR) – Fedir Tiurin (UKR) 21:13, 16:21 finał poddany przez Ivana Tsaregorotseva w trzecim secie z powodu kontuzji

Partnerami Yonex Polish Open U-17 byli:
Miasto Białystok
Województwo Podlaskie
Enea S.A.
Yonex Polska

Organizatorzy i współorganizatorzy turnieju:
Podlaski Okręgowy Związek Badmintona
Polski Związek Badmintona
Białostocka Szkoła BadmintonYonex Polish Open U-17a
Sportlen
Badminton Europe

W najbliższy weekend w hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców. W zawodach wystartuje 138 zawodników z całej Polski. Start rywalizacji w piątek 2 czerwca 2023 roku.

Google search engine

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj