Europejski Komitet Olimpijski zakomunikował dzisiaj podpisanie umowy o współpracy z Komisją Europejską przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. W komunikacie zawarto przesłanie o „sile jedności Europy” i „wiodącej roli Europy”.
„To odnowione porozumienie jest ważnym kamieniem milowym w działaniach EOC (Europejskiego Komitetu Olimpijskiego) na rzecz promowania sportu i zdrowego stylu życia na całym kontynencie i podkreśla jego zaangażowanie we współpracę z kluczowymi partnerami w instytucjach UE za pośrednictwem dedykowanego Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.” – czytamy w komunikacie.
Umowa o współpracy obowiązuje do końca 2027 r. i obejmuje IV Igrzyska Europejskie w Stambule, które „utrwalą wiodącą rolę Europy w sercu światowego sportu”, oraz cztery edycje Europejskiego Festiwalu Olimpijskiego Młodzieży (EYOF) – brzmi komunikat. Określenie „wiodąca rola” znana jest już nam ze słusznie minionego okresu komunistycznego, który jak widać jest ciągle żywy wśród ludzi zarządzających Komisją Europejską i funkcjonującymi w jej ramach agendami. Po co jednak mieszać sprawy polityczne do sportu?
Odpowiedź wydaje się prosta. Europejski Komitet Olimpijski blisko współpracuje z Komisją Europejską i jej instytucjami w kilku projektach finansowych. Między innymi w takich obszarach jak zarządzanie, zrównoważony rozwój oraz, uwaga, równość płci. Powstaje pytanie co ma równość płci do rywalizacji sportowej? Jest to z pewnością kolejny powód, aby wykorzystując kwestie uczestnictwa sportowego czy zdrowego stylu życia, wprowadzić również do agendy kwestie filozofii gender.
Świadczą o tym wypowiedzi uczestników podpisania porozumienia.
„Bliska współpraca z instytucjami europejskimi jest niezbędna, abyśmy mogli skutecznie wykorzystać siłę sportu do inspirowania zdrowego stylu życia i zachęcania do aktywności fizycznej i włączenia społecznego na całym kontynencie” – twierdzi prezes Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Grek Spyros Capralos. „Porozumienie to umożliwi EOC zacieśnienie naszej współpracy z Komisją Europejską w zakresie kluczowych projektów i rozwinięcie pokazu europejskiej jedności, który zostanie zaprezentowany na Igrzyskach Olimpijskich” – zaznaczył.
Czym jest ów pokaz europejskiej jedności, który zostanie zaprezentowany na igrzyskach Olimpijskich? Można się tylko domyślać, ale określenia „siła” i „jedność” przewijają się w wypowiedziach głównych bohaterów porozumienia.
„Komisja Europejska z przyjemnością kontynuuje współpracę z EOC poprzez niniejszą Umowę o współpracy w celu promowania siły sportu i aktywności fizycznej na całym kontynencie. Z przyjemnością podpisujemy umowę tutaj, w Paryżu, gdzie Igrzyska Olimpijskie będą stanowić niesamowitą platformę do demonstrowania jedności Europy poprzez sport w ciągu najbliższych 16 dni i później” – mówił z kolei inny Grek Margaritis Schinas, pełniący obecnie funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej oraz zajmujący się w jej ramach „europejskim stylem życia”, cokolwiek to oznacza.
Nad całością czuwał Niemiec Folker Hellmund, dyrektor biura EOC, który pochwalił zacieśnienie więzi pomiędzy europejskim Komitetem Olimpijskim i Komisją Europejską. „Współpracowaliśmy już ściśle przy wielu projektach i nie możemy się doczekać dalszej współpracy dzięki temu Porozumieniu. Jesteśmy przekonani, że wzmocni ono rolę EOC w kształtowaniu przyszłości europejskiego sportu opartego na wartościach” – powiedział Hellmund.
EOC to Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich, organizacja sportowa zrzeszająca 50 narodowych komitetów olimpijskich. Polskę reprezentuje Polski Komitet Olimpijski. Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich jest organizatorem Igrzysk Europejskich (od 2015 roku) oraz Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (od 1991). Ściśle współpracuje z europejskimi federacjami, agencjami rządowymi, sportowcami i komitetami organizacyjnymi Igrzysk Olimpijskich.