Yonex Polish International U19

W miniony weekend w Białymstoku zakończyła się kolejna międzynarodowa impreza w Badmintonie. Tym razem w Stolicy Podlasia rywalizowało niemal 350 zawodników z 13 krajów świata w kilku kategoriach wiekowych. Flagowym eventem był jednak Yonex Polish International U19.

Yonex Polish International U19 to jedna z dwóch flagowych juniorskich imprez w kalendarzu Polskiego Związku Badmintona obok ENEA Polish Open U19, która rozgrywana jest zazwyczaj we wrześniu. To turnieje zaliczane do Junior International Series, rozgrywanych na całym świecie. W tym roku Yonex Polish International U19 po raz pierwszy rozgrywana była w Białymstoku. Na białostockich kortach wystąpiło 137 zawodników z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Anglii, Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Szwajcarii, Czech i Holandii, ale również takich krajów jak Katar czy Indie.

Białystok gościł również drugą międzynarodową imprezę, która towarzyszyła Yonex Polish International U19. Był to Międzynarodowy Festiwal Badmintona w kategoriach wiekowych U-9, U-11, U-13, U-15, w którym rywalizowało niemal 200 młodych zawodników z 13 krajów świata.

Polacy należeli do najlepszych zawodników obu turniejów. W pięciu kategoriach Yonex Polish International U19 Polacy czterokrotnie zdobywali złote medale, oddając tylko rywalizację w żeńskim singlu Ukrainkom. Polacy zdobyli cztery złote, dwa srebrne i trzy brązowe medale. W sumie dziewięć krążków zawisło na szyjach polskich zawodników.

W grze pojedynczej mężczyzn złoto wywalczył Mateusz Golas, a brąz Jan Wilczak. Golas pokonał w finale holenderskiego zawodnika Aditha Karthikeyana Priyę w dwóch setach.
W grze pojedynczej kobiet wszystkie medale zgarnęły ukraińskie zawodniczki. Rywalizację wygrała Sofiia Lavrova.

Gry podwójne zdominowali polscy zawodnicy. Wśród mężczyzn obserwowaliśmy polski finał. Wygrali srebrni medaliści mistrzostw Europy U17 Krzysztof Podkowiński i Mikołaj Morawski, którzy w finale pokonali Bartłomieja Butkusa i Jana Franczaka.

W grze mieszanej Polacy zdobyli trzy medale. W finale widzieliśmy dwie polskie pary – Mateusz Golas i Julia Stankiewicz pokonali Mikołaja Morawskiego i Kingę Stokfisz, z kolei brązowe medale zdobyli Bartłomiej Butkus i Antonina Cybulka.

W grze podwójnej kobiet tryumfowały Julia Stankiewicz i Anna Czuchra, a brązowe medale przypadły w udziel naturalizowanym Białorusinkom Wiktorii Pleciukowej i Weronice Stankiewicz.